Втора Световна Война - Кораби - Япония

www.boinaslava.net

Леки крайцери тип "Ойодо"
/ Ойодо, Ниойодо /

История на проекта

По 4-тата Програма за попълване на флота през 1939 г. са поръчани два кораба по новия проект "Модернизиран Агано". Те са проектирани като лидери нафлотилии подводници, според тогавашната военноморска-доктрина. На новите крайцери са дадени имената на реки, според флотската традиция. Предвидено е на новите кораби да има 6 скоростни бомбардировача E15K1, които да нанасят удари по отдалечени бази на противника. През лятото на 1939 г., когато са заложени корабите самолетите, обаче са още в проект. Когато кораба влиза в строя 6 от самолетите саизпратени в Южния Пасифик, но скоро са загубени. Трудностите при производството им водят до това, че на крайцера никога няма повече от две от тези машини.Както и на тежките крайцери "Тоне", артилерията от главния калибър е съсредоточена на бака. За артилерията от главния калибър са използувани свалените 155 мм оръдия от корабите от типа "Могами" при превръщането им в тежки крайцери. За спомагателна артилерия са използувани 100 мм оръдия, които са поставени на новите есминци от тип "Акицуки". Леката ПВО артилерия е представена от 6 двустволни 25 мм автомата. Корпусът е проектиран на основа на корпусите на крайцерите тип "Агано", с гладка палуба и булб на носа. Схемата на брониране е подобна на тази при прототипа, като единствено кулите на главния калибър получават по-тежка броня. На новите кораби не се предвиждало, според проекта разполагането на торпедни апарати. Икономисаното водоизместване е използувано за поставянето на тежкия 45 метров катапулт и хангара за 6 самолета. Енергитичната установка е същата като на "Агано", но с по-голяма мощност. Скоростта на новите кораби, обаче остава 35 възела. Проектната далечина на плаване е наистина "междуконтинентална"-10 500 мили.

От поръчаните два кораба е заложен само "Ойодо", а планираните 5 нови кораба и 2 по модернизирания проект, през 1942 г. никога не са поръчани.
Корабът е заложен на 14.02.41 г. на стапела на арсенала в Куре. Спуснат е на вода на 02.04.942 г.

"Ойодо" при спускането му на вода през 1943 г. и след модернизациите през 1945 г.

Тактико-технически данни на крайцера "Ойодо"

Водоизместване:
стандартно - 8294 т.
пълно - 11 615 т.
Размери:
дължина - 192,1 м / максимална/
широчина - 16,6 м
газене - 5,95 м / средно /
Енергетична установка:
6 котли "Кампон"
4-вална турбина; 110 000 к.с.
Скорост: 35 възела
Далечина на плаване: 10 600 мили със скорост 18 възела
Количество на горивото: 2360 т нефт
Екипаж: 500 човека
Брониране:
броневи пояс - 51 мм
палуба - 51 мм
артилерийски кули - 70 мм
Въоръжение:
главно - 2х3 155 мм
спомагателно - 4х2 100 мм;
ПВО автомати - 6х2 25 мм
Самолети: 2 E15K1; един катапулт

Модернизации

След като става ясно, че е невъзможно да се използува кораба, както е планирано, през 1944 г. "Ойодо" се връща в Йокосука. Тук той минава модернизация, през която е заменен катапулта му със стандартния тип, а хангара а приспособен за команден пункт. Поставен е радар на крайцера и е увеличено числото на зенитните автомати. В края на войната броят им достига 52 ( 12х3, 16х1 ).

"Ойодо" през 1944 г.

Служба

"Телеграма № 041213 за Обединения флот. Съвършено секретно... По заповед на Императора съм назначен за командващ на Обединения флот. Моят флагмански кораб е крайцера "Ойодо"..."

Последният японски крайцер е включен в състава на Обединения флот на 28.02.1943 г. След приемните изпитания той е изпратен на Трук. През декември той взема участие в операциите на флота по усилване на гарнизоните на Рабаул и Кавиенг. След завръщането си на Трук той е леко повреден от американската палубна авиация на 01.01.44 г. Следващият месец, когато Трук е изоставен като главна база на флота, "Ойодо" е прехвърлен на Палау на Западните Каролински о-ви. През март и тази база е изтеглена и крайцерът се мести в Сингапур. По време на похода, крайцерът е част от ескорта на линкора "Мусаши". По-късно той е торпилиран от американската подводница "Тюни"". След ремонта в Йокосука и модернизацията "Ойодо" се завръща като флагман на адмирал Одзава. Той взема участие в битката в залива Лейте, като част от Северното съединение. След това е прехвърлен в базата Камран, откъдето оперира срещу американските предмостия на Филипините до края на декември. "Ойодо" се завръща във водите на Метрополията през февруари 1945 г. Повреден е от американската авиация на 19.03 във Вътрешното море. Повредите са тежки и кораба е откаран при Ета Джима, на около 10 мили от Куре. Нови повреди са получени при налета на 24.07.45 г. При атаката на 28 същия месец крайцерът отново е поразен и потъва. Нарязан е за метал през 1948 г.


"Вимпел" ©2002-2023. Всички права запазени. Никоя част от съдържанието на сайта не може да бъде репродуцирана без съгласието на авторите.

Вимпел